Očista

Jak často kameny očišťujeme?

Čas od času můžeme provést u kamenů energetickou očistu. Existuje více způsobu, které si postupně projdeme. Ptáte-li se, jak často se kameny očišťují, tak nejsnazší odpověď na tuto otázku je, podle potřeby. Někdy si kameny samy řeknou a upozorní na sebe, že je čas na očistu, někdy člověk sám od sebe dostane nutkání to udělat, a pokud jste jako já a tyto jemné signály přehlížíte, tak provádíme očistu alespoň jednou měsíčně například při úklidu doma. Něco jiného je, pokud je kámen stále v naší přítomnosti a neustále s námi pracuje. Jedná se především o kameny v podobě přívěsků, náramků, náušnic či kamenů, jenž stále nosíme v kapse, kabelce, brašně či peněžence. Tyto kameny doporučuji očišťovat podstatně více, alespoň jednou týdně. Kupříkladu já své náramky čistím pokaždé, když si je večer sundávám.

Očista vodou

Nejrozšířenější a nejběžnější způsob očisty je očista vodou. Voda do sebe snadno přijímá informace a energii a je tedy vhodným prostředkem očisty kamenů. Samozřejmě je nejúčinnější, když voda rovnou odtéká a veškeré energie převzaté od kameny odchází, proto je nejvíce doporučována tekoucí voda, ať už z kohoutku či ze studánky (V případě studánky se kameny rovnou nabíjí.). V tekoucí vodě kameny oplachujeme zpravidla jen pár sekund, výjimkou jsou však kameny záhněda, sugilit a thulit, které se doporučují čistit alespoň po dobu 1 minuty. Teplota vody by neměla být přespříliš horká či studená, aby nedošlo k poškození kamene.

Očista vodou je velmi účinná, ovšem není universální. Některé kameny si s vodou příliš nerozumí a je potřeba je čistit některým z jiných způsobů. Jedná je především o kameny, které jsou z podstatné části tvořeny kovy. Hematit a pyrit mají tendenci ztrácet svůj lesk a objevují se na nich hnědé skvrny. Malachit a azurit jsou oxidy mědi, přičemž malachit je ve vodě částečně rozpustný a opracovaný malachit se stává matným, neboť vrchní vrstva, jenž je vyleštěná do hladka postupně zmizí, běžně se to děje u přívěsků a náramků z malachitu a je to snadný způsob, jak odlišit pravý malachit od syntetického. Azurit je mnohem méně náchylný na vodu, přesto se nedoporučuje kontakt s vodou. Galenit je sulfid olovnatý, u tohoto kamene nedoporučuji kontakt s kůží ani s vodou.  Z těch méně známých kamenů není doporučen kontakt s vodou u markazitu, chalkopyritu, chalkocitu, antimonitu a sfaleritu. Rovněž není do vody dobrý nápad dávat příliš měkké kameny (tvrdost 2,5 a menší), neboť delší (či kratší) kontakt s vodou by je mohl poškodit, například halit, síra či selenit.

Očista kouřem

Existuje mnoho druhů vykuřovadel a je jen na vás, které si zvolíte na očistu kamenů. Já jsem si oblíbil šalvěj bílou a v poslední době i palo santo, neboť s těmito vykuřovadly se snadno pracuje, stačí obkroužit paždí kámen dokola (osobně provádím dvakrát až třikrát) a může se jít na další. Zkoušel jsem i čistit kameny myrhou a kopálem, kde nad vykuřovací miskou člověk krouží kamenem, ovšem pokud je kamenů více, tak se to v ruce celkem pronese.

Očista ohněm

Kameny lze čistit i nad svíčkou, větší oheň příliš nedoporučuji, protože mnohé kameny jsou citlivé na změny teploty. Kamenem zakroužíme nad svíčkou v dostatečné výšce (cca 7cm), opět stačí asi třikrát.

Očista kameny

Některé kameny jsou očistné a je možné je použít i na očistu kamenů. Jedná se především o křišťál a různé druhy sádrovce (selenit, pouštní růže, alabastr a mariánské sklo). Zpravidla budeme potřebovat větší kus kamene, alespoň větší než kámen, který chceme očistit. Kolem tohoto kamene, pokud možno i na něj, rozmístíme kameny, které chceme očistit a necháme přes noc působit. Nevýhodou této metody je, že je pak třeba tento očistný kámen očistit nějakou jinou metodou, aby zde nezůstávala zbytková energie. V případě sádrovce nepoužíváme vodu.

Intenzivní očista

Zpravidla stačí kámen očišťovat po krátkou dobu, ovšem v případě, kdy máte pocit, že očista neproběhla podle vašich představ, je možné využít jiné vhodné metody k dočištění kamene. Může však nastat situace, že kámen prošel všemi možnými procesy očisty a stále z něj nemáte dobrý pocit. Může se tak stát, když člověk prochází těžkou životní situací, když potká někoho, kdo mu nedělá dobře nebo ve chvílích silného emočního vypětí. Nyní je potřeba kámen důkladně očistit, k čemuž můžeme využít dvě metody. Nejčastěji se kámen zakope do země a nechá se, aby se o něj matka příroda postarala, přičemž před vykopáním počkáme alespoň měsíc. Druhá možnost je nechat kámen v proudu potoka či řeky, ovšem zde je větší pravděpodobnost, že někam či s někým odcestuje.

Zpět na blog