Jak vybíráme kameny

Prvním krokem k výběru minerálních kamenů je hluboké porozumění jak v oblasti geologie, tak i mineralogie. Na světě existuje obrovské množství druhů minerálů, Mezinárodní mineralogická asociace udává přes šest tisíc druhů. Vezměme však v potaz, že se jedná jen o uznané druhy a například tygří oko je vedené jen jako odrůda křemene, tedy počet kamenů bude podstatně větší. Abychom byli zcela upřímní, tak nám stačí rozpoznávat přibližně 350 druhů kamenů, se kterými se běžně či vzácně setkáme na českém trhu a u ostatních druhů stačí znalost částečná.

Geologické znalosti

Určení kamene je dovednost, která je pro nás nezbytná. Nejdůležitějším faktorem při rozpoznávání kamene jsou zcela nepochybně zkušenosti, ale může nám napomoci i znalost geologických vlastností kamene. Značnou váhu mají vědomosti v barevných odstínech kamene, díky nimž dokáže člověk poznat dobarvený kámen či levnější kámen, který je vydáván za dražší. Tvrdost kamene je důležitý faktor při broušení, napovídá nám, jak rychle bude kámen ubývat a jak moc je možné na něj tlačit, pro zjednodušení se užívá Mohsova stupnice tvrdosti. Tvrdost nám též prozradí, které kameny mohou být při přepravě pospolu, aby se nepoškrábaly a jak pečlivě je balit. Při broušení je dobré znát i štěpnost, což je schopnost minerálu rozštěpit se podél rovných ploch a index lomu, který je důležitý při broušení do drahokamového brusu, aby se správně lámalo světlo.

Pravost kamene

Při určování pravosti kamene se spoléháme na své znalosti, čím více kamenů a jejich odlišných variant nám přichází do života, tím větší jistotu máme, že kámen nejenom přesně rozpoznáme, ale i na první pohled poznáme falzifikát. Se studiem kamenů značně pomáhá prostudování fotografické galerie kamenů, i přes to že fotografie se nedá srovnávat s osobní zkušeností, tak množství exemplářů v nich obsažených je nezměrný, a tak jsme připravení i na nezvyklé vzhledy kamenů.

Vždy však může nastat situace, kdy člověka kámen překvapí a nestačí jen vizuální inspekce, nejčastěji se tak stává u velmi malých kamenů. V takovém případě může pomoci použití mikroskopů, testování tvrdosti a dalších metod, jako je například rentgenová fluorescence nebo Ramanova spektroskopie. Tyto metody pomáhají obchodníkům určit nejen autenticitu kamenů, ale i jejich kvalitu.

Každý minerál má své specifické kritéria kvality. U drahokamů, jako jsou například rubíny či safíry, jsou důležité faktory jako čistota, barva, velikost a způsob řezu. U polodrahokamů, jako jsou například křišťály či acháty, může být klíčovým faktorem jejich struktura, vzory, čistota a celková estetika. Obchodníci s minerálními kameny proto musí mít schopnost důkladně posoudit každý kámen na základě těchto kritérií.

Zdroje a dodavatelé

Výběr správných zdrojů a dodavatelů je dalším zásadním aspektem. Klíčové je navázat vztahy s důvěryhodnými dodavateli, kteří mohou zaručit kvalitu a autenticitu kamenů. Osobně spolupracujeme s hned s několika doly, například s dolem Ambas Aguas poblíž města Muro de Aguas ve Španělsku, doly Santiño a Santa Ana v oblasti města Artigas v Uruguayi. S doly Aghbar poblíž města Agdz a Kettara poblíž Marrákeše v Maroku. V neposlední řadě i s dolem ve městě Mumbwa v Zambii. Rovněž máme spoustu přátel a známých, kteří dováží kameny do Česka z celého světa, ať už z Madagaskaru, Brazílie, Pákistánu, Peru a mnohých dalších lokalit.

Etika hraje v obchodování s minerálními kameny stále důležitější roli. Snažíme se zajišťovat, aby naše kameny pocházely z etických zdrojů, kde nedochází k porušování lidských práv nebo přílišnému negativnímu vlivu na životní prostředí, to zahrnuje snahu jej minimalizovat v podobě investic do technologií, které zlepšují efektivitu a snižují ekologickou stopu.

I přes to, že výběr těch správných kamenů může znít jak komplexní obor, tak je to pro nás především radost a něco, co nás každý den naplňuje. Je to dobrodružství, které se odehrává po celém světě a nyní se touto cestou snažíme podělit s našimi objevy i s Vámi.