Nachově modrý podklad Tanzanie
Na světě je mnoho zakopaných pokladů, ovšem nejhezčí jsou ty, které vytvořila příroda sama. Jeden takový nádherný poklad je až v dalekých teplých krajinách, v nádherné zemi jménem Tanzanie. Nečekejte žádné blyštivé zlaté či stříbrné odlesky, nýbrž odstíny modré, fialové a hnědé. Tento poklad nese jméno tanzanit. Budeme-li se chtít za tímto kamenem vypravit, tak bychom měli zamířit do města Mererani, které se nachází blízko hranic s Keňou, v regionu Manyara. Po příjezdu můžeme zbylé členy výpravy poslat na místní safari, ale my, kteří máme rádi kameny, zamíříme na severovýchod, kde se v krátké vzdálenosti od města nachází pohoří Merelani a v těchto kopcích se rozprostírá jeden velký tanzanitový důl rozdělený do čtyř bloků a dva menší doly Samax a Mawayaská jáma.
Co je tanzanit zač?
Pokud u tanzanitu provedeme chemický rozbor, tak zjistíme, že je druhem zoisitu. Mnoho z vás jistě zoisit zná, vcelku často se můžeme setkat se zoisitem v kombinaci s rubínem, neboli rubín v zoisitu (nepříliš znám i pod názvem anyolit). Ne každý ale ví, že je více druhů zoisitů. Patří mezi ně mimo již zmíněného anyolitu i růžovočervený thulit a samozřejmě tanzanit. Z těchto tří je tanzanit nejvzácnější.
Za normálních okolností by vznikl klasický zoisit, ovšem v půdě, kde se tanzanit nachází, se objevuje vanad, kdy při inkorporaci stopových množství kationtů vanadu dojde ke změně barevného spektra kamene ze zelené na fialovou či modrofialovou. Je to velmi ojedinělý jev. Tanzanit je rovněž specifický v tom, že oproti jiným formám zoisitu se mnohem častěji vyskytuje v podobě průhledných či průsvitných krystalů. Máte-li doma zoisit, tak si můžete vyzkoušet jej prosvítit svítilnou a s největší pravděpodobností bude zcela neprůsvitný, možná jen trochu na okrajích. Thulit bývá více průsvitný, ovšem průhledné kousky jsou velmi vzácné.
Tanzanit jako investice
Tanzanit pro svou průsvitnost či průhlednost a zároveň vzácnost je oblíbeným kamenem ve šperkařství. Dlouho zůstávalo pohoří Merelani jediným nalezištěm tanzanitu, ovšem v druhé polovině roku 2023 vyšla studie "Geochemistry and Genesis of Magnesium Tourmalines in Jian Forsterite Jade Deposits from Ji’an County" skupiny autorů, která uvádí důl Jian Forsterite Jade Deposits v Číně jako zdroj tanzanitu (společně s mnoha dalšími minerály). Tento objev zahýbal s cenou kamene a po dlouhé době jeho cena klesla.
Ovšem prozkoumáme-li výše uvedenou studii, tak zjistíme, že se nalezlo jen nepatrné množství tanzanitu, což do budoucna nepochybně povede opět ke každoročnímu růstu cen kamene. Z tohoto důvodu považuji tanzanit v přích dvou či třech letech za vhodný investiční kámen. Na to, že je to vzácná forma zoisitu, je jeho cena neúměrně nízká a byla dokonce i před poklesem. Je to značně ovlivněno jeho historií a zároveň geopolitickým umístěním. Obecně vzato jsou všechny kameny z Afriky o něco levnější než z jiných zemí světa (výjimkou jsou proslavené druhy drahokamů – diamant, rubín, safír a smaragd). Dokud není vytvořená dostatečně velká poptávka po kameni, tak je nabízen značně pod jeho potencionální cenou. Jenže tanzanit již měl dostatečně velkou poptávku, aby se mohl nabýt statutu drahého kamene. Byl objeven až v roce 1967 a skrze marketingovou kampaň v roce následujícím nabýval na popularitě. V té době byl prezentován jakožto levnější ovšem neméně pěkná alternativa drahého safíru. V průběhu sedmdesátých let však došlo k výkyvům v dosud neustále rostoucí ceně tanzanitu. Objevily se spekulace, že se nachází i na jiných místech Tanzanie. Nejvíce diskutované místo bylo Umba River v regionu Tanga. Některé publikace z té doby toto místo uvádí jakožto důl, kde se hojně objevují tanzanity (například „The world of Rocks and Minerals od Anity Mason“ z roku 1976). Strach z toho, že by tanzanit nebyl tak vzácný, jak byl prezentován, na čas pozastavil růst ceny kamene. Kámen, který nejvíce budil obavy, byl v té době ještě neobjevený umbalit. Jedná se o granát, speciální verzi na pomezí pyropu (červený granát) a spesartinu (oranžový granát), ovšem umbalit nabývá barev fialové či růžové. Především fialová barva mnohé zmátla. Proti obavám pomohl až jeho mineralogický popis v roce 1978.
Tanzanit poté od roku 1978 až do roku minulého rostl na ceně, ovšem v poslední době u něj stoupá popularita. Jeho neprůsvitné formy se dostaly i do malých obchodu a tím o něm vzrostlo povědomí. V roce 2012 byla provedena nezávislá studie, jejíž závěrem bylo, že těžba tanzanitu bude pokračovat v pohoří Merelani maximálně po dobu třiceti let. I z těchto důvodů se domnívám, že tanzanit je dobrá investice, a to jak krátkodobá (popularita zvyšuje cenu), tak i dlouhodobá (uzavření dolů v krátkém horizontu).
Na co si dát pozor
Je však ještě dobré vědět, že tanzanit celkem snadno mění barvu vlivem teploty. Nejvíce žádané jsou modrofialové tanzanity, a tak se často zneužívá jeho teplotní proměnlivosti, kdy se hnědé či fialové exempláře po zahřátí mezi 400 a 500 stupni celsia pomalu stávají čím dál více modré. To je důvod proč nenarazíte příliš často na hnědé tanzanity a méně často na čistě fialové. Samozřejmě mají sběratelé největší zájem o modrofialové neupravované tanzanity. Přirozená barva se dá rozeznat od umělé celkem snadno u průhledných surových kamenů, kde při pohledu shora směrem k místu odkud kámen rostl, zahlédneme lehký náznak červené barvy. U neprůhledných se to nepodaří vždy, často je potřeba znalecký posudek či oko odborníka. Rovněž je potřeba s tanzanitem zacházet s větší opatrností. Především jeho průhledná varianta je značně křehká a může se snadno zlomit. Průsvitné a neprůsvitné odrůdy jsou odolnější, ovšem je s nimi potřeba nakládat rovněž obezřetně.